Irena Masalska
W powiecie Jaworów na Ziemi Lwowskiej jest unikatowa szkoła, której uczniowie i nauczyciele od 80 lat nie chorują na grypę
Jak twierdzą w wydziale edukacji powiatu Jaworów, tajemnica polega na tym, że budynek szkolny został postawiony jeszcze w roku 1928 pośród starego lasu sosnowego. Oczywiście, w chwili obecnej został rozbudowany, ale i tak grypa czy infekcja wirusowa tu się nie zdarza, zaś zwolnienie lekarskie jest czymś wyjątkowym.
Pod pomnikiem Jana Pawła II w Drohobyczu spaliły się wieńce
3 kwietnia rano dowiedział się o tym Adam Aurzecki, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Drohobyczu. Znaleziono spalony wieniec z napisem na szarfie: „Od wdzięcznych mieszkańców Drohobycza” oraz przepaliła się szarfa z napisem „Od Konsulatu Generalnego RP we Lwowie”. Prezes Aurzecki wezwał milicję, która spisała protokół i obecnie prowadzi śledztwo. Jedną z wersji jest zapalenie się wieńców od zniczy, ale stały one w odległości 1,5 metra od kwiatów.
Lwowianie wybierają „Honorowego obywatela Lwowa” oraz „Szlachetną lwowską rodzinę”
Na stronie internetowej Rady Miejskiej Lwowa trwa głosowanie na kandydatury do odznak „Honorowy obywatel Lwowa” oraz „Szlachetna lwowska rodzina”. W dniu oddania numeru do druku, najwięcej głosów uzyskał zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego kardynał Lubomir Huzar (58,4 %) oraz rodzina pierwszego patriarchy Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Dymitra (Włodzimierza Jaremy) – rodzina Jaremów uzyskała 83,3 % głosów. Do odznaki „Honorowy Obywatel Lwowa” nominowano również Petra Frankę (redaktora wielu czasopism, działacza społecznego), Wasyla Kujbidę (byłego mera Lwowa, obecnego Ministra Rozwoju Regionalnego), Rohnidę Sendecką, Dariję Husak oraz Włodzimierza Peczera. Do tytułu Szlachetna lwowska rodzina” kandydują tylko dwie rodziny – Jaremów oraz Hulczij.
Użytkownicy
Internetu są proszeni o poparcie akcji „Siedem
cudów Wołynia”
Rada Ekspertów Woołyńskiej administracji obwodowej wyznaczyła 20 zabytków, które zasługują na miano cudów Wołynia. To jedenaście świątyń, muzea, pomnik oraz budynek prywatny. Organizatorem akcji jest Zarząd ds. Kultury i turystyki w administracji obwodowej. Celem akcji jest popularyzacja dziedzictwa duchowego i historycznego Wołynia, aktywizacja ruchu turystycznego i krajoznawczego. Wśród zabytków, zasługujących na miano „cudu Wołynia” znalazły się osiemnastowieczny kościół św. Anny w Kowlu, który jest zabytkiem architektury o randze krajowej oraz szesnastowieczna rezydencja Radziwiłłów w Ołyce. Jest na liście również kaplica „św. Tekla”, zabytek architektury XVII w., a także XVII- wieczny kościół Piotra i Pawła w Łucku, również będący zabytkiem architektury o randze krajowej.
„Lublin i Lwów – miastami kina”
7 kwietnia we Lwowie w ramach realizacji projektu „Lublin i Lwów – miastami kina” odbyło się spotkanie przedstawicieli władz Lublina, reżyserów i scenarzystów z władzami Lwowa. Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności Lublina i Lwowa, a także pogranicza polsko-ukraińskiego w dziedzinie produkcji filmów. Wartość realizacji projektu „Lublin i Lwów – miastami kina” – 800 tys. złotych. Jest finansowany z funduszy unijnych oraz z budżetu miasta Lublina, który przekaże 200 tys. złotych. O Lwowie i Lublinie zostanie zrobionych dwa filmy reklamowe, po 60 sekund każdy. Zostanie w nich zaprezentowana architektura miast, ich panorama, dynamizm życia mieszkańców, a także przejście graniczne w Rawie Ruskiej. Filmy zostaną zaprezentowane w Cannes oraz na innych festiwalach europejskich, aby Lwowem i Lublinem zainteresowały się studia filmowe, reżyserowie i scenarzyści.
Do Lwowa przyjeżdżała stygmatyczka syryjska, by uczyć
ekumenizmu
11 kwietnia na sali konferencyjnej Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego odbyło się spotkanie ze współczesną mistyczką Myrną (Marią) Nazzour oraz jej ojcem duchownym Eliasem Zaglaui z Damaszku (Syria). W dniach od 14 do 19 kwietnia Myrna Nazour poprowadzi rekolekcje ekumeniczne dla studentów UUK oraz Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, 11 kwietnia odbyła się Droga Krzyżowa z jej udziałem. Myrną (Maria) Nazzour jest stygmatyczką i twierdzi, że była od 1982 r. świadkiem objawień Matki Boskiej.
Na rogu Rynku we Lwowie ku radości turystów zjawiła się wreszcie długo oczekiwana litera „I”
Od 7 kwietnia we Lwowie działa centrum informacyjno-turystyczne, o którego organizacji długo rozprawiali fachowcy mera Lwowa Andrija Sadowego. Mieści się w piwnicy Pałacu Bandinellich przed wejściem do Muzeum Szkła od strony ul. Stauropigialnej na rogu północno-wschodnim Rynku. Centrum proponuje turystom wszystko, co jest im potrzebne w obcym mieście – począwszy od bezpłatnej mapy po albumy i pamiątki.
Z okazji Euro 2012 w Czerniowcach zostanie wybudowanych 22 nowych hoteli
Aktualnie w mieście jest jedynie 16 hoteli, liczących ogółem 1380 łóżek, 260 z nich jest w pokojach hotelowych o standardzie najwyższym i bardzo dobrym. Z okazji obchodów 600 rocznicy Czerniowiec, z powodu prawdopodobnego braku miejsc w hotelach, organizatorzy spisują obecnie listę mieszkań prywatnych, które zostaną wykorzystane jako pokoje hotelowe.
Fachowcy UEFA dokonali inspekcji portu lotniczego w Stanisławowie, który wymaga prawie 90 milionów grywien inwestycji
Dzięki tym środkom finansowym zostanie umocniony pas startowy, dokona się wymiany świateł, techniki specjalistycznej, a także zostaną urządzone parkingi. Dyrektor portu lotniczego Jewhen Sawczuk uważa, że będzie to lotnisko klasy międzynarodowej – z prawdziwego zdarzenia.
1 maja we Lwowie będzie obchodzony Dzień Batiara
Ma on zastąpić święto Pracy i stać się dniem solidarności wszystkich batiarów. W tym dniu odbędzie się koncert piosenki batiarskiej, konkursy, poczęstunki, a także obchody 150. rocznicy wprowadzenia we Lwowie gazowego oświetlenia ulic. Tego samego dnia we Lwowie odbędzie się również festiwal „Wiatrowskazy Lwowa”.
Do szkół z internatem w Tarnopolu została wyciągnięta “Pomocna dłoń” z Norwegii
Organizacja o tej nazwie przekazała do Tarnopola dwa fotele stomatologiczne, meble, ławki szkolne, wózki inwalidzkie, pralki, maszyny do szycia, ubrania i obuwie. Część darów od razu została przekazana do internatu, w którym przebywają dzieci, chore na gruźlicę, a także do jednej z rodzin wielodzietnych.
Rada miasta Stanisławowa demontuje automaty do gry
Zostaną ona usunięte ze sklepów, kawiarni oraz rynków. Władze apelują do mieszkańców, aby informowały o niezgodnym z prawem umieszczeniu automatów do gry w lokalach użyteczności publicznej.
W Łucku otwarto pierwsze w regionie studio fryzjer męskich
Zdaniem dyrekcji, fryzury męskie wymagają takiego samego podejścia, jak fryzury kobiece. Każdy klient ma być traktowany indywidualne, zaś paleta fryzur ma być różnorodna. W studiu jest udzielany pełen zakres odpowiednich usług i zaspokoi ono wymagania najbardziej wybrednego klienta.
76 uczniów z Podkarpacia jednocześnie zachorowało na ospę wietrzną
Nie byłby to przypadek, o którym trzeba pisać w gazecie, gdyby choroba nie miała kształtu epidemii. Zostali nią dotknięci uczniowie jednej ze szkół w powiecie Tyśmienica na Ziemi Stanisławowskiej. Sprawą się zajął sanepid obwodowy.
Na początku maja w Stanisławowie odbędzie się festiwal „X-Huculia”
W programie – zawody z wchodzenia na skały w Górach Wowczynieckich, hokeju ulicznego, saneczkarstwa, skakania na rowerze do jeziora, a także konkurs tańca w stylu „hip-hop”.